Podziękowania dla Pana Marka Jackowskiego za udostępnienie pracy licencjackiej
oraz pracy magisterskiej na temat dziejów kultury fizycznej w Radymnie,
pisanych pod kierunkiem dra Marka Mirkiewicza

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół

Historia sportu w Radymnie i początki klubu MKS Radymno wiążą się przede wszystkim z działalnością Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – w Radymnie jego filia powstała w 1893 roku. W 1913 roku doczekało się ono własnego budynku z salą gimnastyczną (obecnie mieści się w nim Miejski Ośrodek Kultury). Najważniejszym sukcesem sportowców w nim ćwiczących były dobre wyniki w biegu rozstawnym Warszawa-Poznań-Lwów, który był w 1927 roku.  

Wojskowo-Cywilne Stowarzyszenie Sportowe nr 34

W okresie międzywojennym w Radymnie działało Wojskowo-Cywilne Stowarzyszenie Sportowe nr 34. Powstało w 1934 roku – wtedy zgłoszono ją oficjalnie do Podokręgu Piłki Nożnej w Przemyślu. Swoją działalność rozpoczęło w rozgrywkach o mistrzostwo klasy C. Tym samym tą datę przyjmuje się jako moment powstania klubu, który obecnie nosi nazwę Miejskiego Klubu Sportowego “Radymno”. 

Pierwszy skład drużyny tworzyli świetnie cenieni zawodnicy jednostki wojskowej z Radymna: Wiktor Zielnik z Sokoła Rawicz, plutonowy Leffik, porucznik Lipowicz, Jaskulski, druh Kurzweil, major Łukasiewicz, druh Olowski, Wilczyński, starszy wachmistrz Burdyk, Bartoszek, Chudzikiewicz, Kotylak, Krzemieniecki, Miąsik, Franus, Franusz, Czternastek, Chmiel, Dziwik, Znojko, Pawlik i Gramski. Umiejętności zawodników szybko doprowadziły drużynę do awansów i w 1939 roku grała już w “A” klasie. 

W ówczesnym Radymnie były jeszcze dwie drużyny sportowe, grające w piłkę nożną: Żydowski Klub Sportowy “Makkabi” oraz Klub Sportowy “Budowlanka”. Obie nie były jednak zarejestrowane w Podokręgu Piłki Nożnej w Przemyślu.

Poza drużyną piłki nożnej w WCSS-34 istniały również sekcje boksu, lekkoatletyki, siatkówki, tenisa stołowego i ziemnego oraz kajakarstwa. 

Lata II wojny światowej zawodnicy spędzili na wielu jej frontach, a niektórzy w służbie ojczyźnie i walce o jej wolność oddali życie. 

Ludowy Zespół Sportowy “Budowlani”

Powojenna historia klubu to barwy Ludowego Zespołu Sportowego “Budowlani”, który w 1951 roku zdobył mistrzostwo powiatu i walczył o awans do klasy wojewódzkiej. Efektem było 7 miejsce w tabeli i brak awansu. 

W LZS “Budowlani” działało kilka sekcji: 

  • sekcja tenisa stołowego (od 1951 r.), 
  • siatkarska (od 1945 r.), 
  • kajakowa (od 1954 r. ),
  • podnoszenia ciężarów (od 1954 r.), 
  • bokserska (od 1951 r.),
  • piłki nożnej (od 1951 r.). 

Rzeszowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej sklasyfikował drużynę jako klasę “B”. 

Klub Sportowy “Budowlani” 

W 1959 roku Ludowy Zespół Sportowy “Budowlani” przekształcił się w Klub Sportowy “Budowlani”. Patronat nad nim objęło Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego (PBRol) z Radymna. 

Zarząd Klubu w 1971 roku zmienił nazwę na Międzyzakładowy Klub Sportowy Budowlani. Gwarantowało to finansowanie klubu przez wszystkie zakłady produkcyjne zlokalizowane w naszym miasteczku. 

Na większe sukcesy radymiańskiej drużyny trzeba było czekać do połowy lat ‘70. Klub Sportowy “Budowlani” Radymno w 1977 roku awansował do klasy “A” – klasy okręgowej w której grały drużyny z terenów okolic Krosna, Przemyśla i Rzeszowa. Dobre wyniki w sportowych zmaganiach gwarantowały awans do III ligi. drużyna w ówczesnych czasach była niezwykle mocnym przeciwnikiem m.in. dlatego, że Radymno w latach ‘70 było gminnym centrum. Duże zakłady pracy, które znajdowały się w miasteczku hojnie wspierały KS “Budowlani” finansowo, zapewniając także zatrudnienie zawodnikom. Ponadto bardzo wielu młodych chłopaków z okolicznych miejscowości chętnie trenowało w naszym klubie. 

Trzon drużyny juniorskiej stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego zlokalizowanego przy ul. Mickiewicza. Seniorska drużyna jak równy z równym grała towarzyskie spotkania z rezerwami (tzw. drugimi drużynami) ówczesnych podkarpackich potęg: “Stali” Rzeszów, “Czuwaja” Przemyśl, “Polonii” Przemyśl, czy “Stali” Sanok. 

Lata 1979-1982 to moment degradacji klubu do klasy “A” – przyczyną takiego stanu rzeczy były problemy organizacyjno – szkoleniowe. W efekcie klub stracił wielu niezwykle utalentowanych zawodników. 

We wrześniu 1984 roku zorganizowano obchody jubileuszu 50-lecia klubu w Radymnie. Była to okazja do rozegrania towarzyskiego meczu piłkarskiego z drużyną “Slovan” Niznaja Sebastova z Czechosłowacji. Spotkanie wygrali 2:1 gospodarze. 

 

Lata świetności Klubu Sportowego Budowlani to również osobowości piłkarskie – zawodnicy, którzy uczyli się gry w piłkę w Radymnie, a swoje skrzydła rozwinęli grając w klubach ówczesnej I, II i III ligi. 

Najbardziej rozpoznawalnymi zawodniami KS “Budowlani” byli: 

  • Tadeusz Małnowicz: “Ruch” Chorzów (I liga), Szombierki Bytom (I liga), Lask Lins (Austria, I liga), kadra narodowa, 
  • Julian Burakiewicz:  Walter Rzeszów i Stal Kraśnik (III liga),
  • Janusz Popkiewicz, “Polna” Przemyśl (III liga), 
  • Roman Popkiewicz, KKS “Czuwaj” Przemyśl  (III liga),  
  • Aleksander Czternastek, Cracovia  (I liga), 
  • Kazimierz Nerka, “Polna” Przemyśl  (III liga), 
  • Janusz Trojnar, “Polna” Przemyśl (III liga),
  • Dariusz Dubiel, KKS “Czuwaj” Przemyśl  (III i II liga), 
  • Jerzy Sobejko, “Polna” Przemyśl (III liga), 
  • Paweł Michalski: “Polna” Przemyśl (III liga), Wisłoka Dębica  (III liga), “Motor” Przemyśl (R), KKS “Czuwaj” Przemyśl (III i II liga), “Stal” Sanok (III liga)

W latach ‘90 ubiegłego stulecia klub grał w klasie rozgrywek “R” oraz Klasie V wojewódzkiej. 

W 1991 roku powstała sekcja piłki nożnej trampkarzy, co pozwoliło szkolić klubowych wychowanków. Starsza i młodsza grupa zawodników rozgrywa swoje mecze w lidze trampkarzy Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Przemyślu. 

 

Miejski Klub Sportowy “Radymno” 

Obecna nazwa klubu funkcjonuje od 1996 roku. Wtedy także klub przeszedł pod finansowanie przez Urząd Miasta oraz sponsorów indywidualnych. Od tego momentu jego najważniejszą rolą jest działalność szkoleniowa. Klub do dyspozycji ma salę sportową oddaną do użytku w 1998 roku (Hala Sportowa) oraz salę korekcyjną i siłownię wyposażoną w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń (zlokalizowane wówczas na parterze Urzędu Miasta). 

Ponadto klub dysponuje dwoma boiskami do piłki nożnej, które posiadają weryfikację Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i osobną płytę treningową.  

W 2000 roku zajmował I miejsce w V klasie międzyokręgowej Przemyśl-Krosno i awansował do IV ligi. Trenerem i czynnym zawodnikiem klubu w tym czasie był Mirosław Szot. Był on wychowankiem LZS Nienowice, a później swoje kwalifikacje szlifował grając w barwach KKS “Czuwaj” Przemyśl (III liga), “Stali” Rzeszów (III i II liga) oraz w V lidze niemieckiej w drużynie TSV Garten-Stadt Trudening. 

W 2014 roku z okazji obchodów 80-lecia klubu w Radymnie drużyna MKS Radymno rozegrała towarzyski mecz z Cracovią Kraków. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:7 dla Cracovii. 

W IV lidze drużyna MKS Radymno występowała jeden sezon. 

W kolejnych latach: 

Sezon 2002/2003 – V liga, spadek do A klasy

Sezon 2003/2004 – A klasa, awans do V ligi

Sezon 2004/2005 – V liga

Sezon 2005/2006 – V liga

Sezon 2006/2007 – V liga

Sezon 2007/2008 – V liga

Sezon 2008/2009 – V liga

Sezon 2009/2010 – V liga

Sezon 2010/2011 – V liga

Sezon 2011/2012 – V liga

Sezon 2012/2013 – V liga

Sezon 2013/2014 – V liga

Sezon 2014/2015 – V liga

Sezon 2015/2016 – V liga, spadek do A klasy

Sezon 2016/2017 – A klasa, awans do V ligi

Sezon 2017/2018 – V liga

Sezon 2018/2019 – V liga

Sezon 2019/2020 – V liga